تبلیغات
جهان در دستانت - معرفی گرایش های مختلف حقوق

بین مطالب وب سایت جستجو کنید

بهترین بودن کار ماست...

     
Reza Mirzaei
07:41 ق.ظ
دوشنبه 1392/12/12

معرفی گرایش های مختلف حقوق

حقوق عمومی

 

گرایشی از رشته حقوق است كه در آن به موضوع رابطه دولت با مردم پرداخته می شود ( بر خلاف حقوق خصوصی كه مربوط به رابطه اشخاص با یكدیگر است ) مهم‌ترین دروس این رشته عبارتند از : حقوق اساسی ، حقوق اداری و حقوق مالی.فارغ‌التحصیلان حقوق عمومی علاوه بر تدریس و وكالت می‌توانند در مشاغلی همچون قضاوت در دیوان عدالت اداری ، ‌مشاوره‌یحقوق ی در ادارات قوانین و معاونت‌های پارلمانی وزارت خانه‌ها و دستگاه‌های دولتی به فعالیت بپردازند. این رشته را سیاسی‌ترین رشته حقوق و به تعبیری حقوق ی‌ترین رشته علوم سیاسی می‌توان نام نهاد. به جهت مباحث مربوط به حكومت كه در این رشته به آن‌ها پرداخته می‌شود حقوق عمومی می‌تواند با رشته‌هایی همچون فلسفه به ویژه فلسفه سیاسی ، اقتصاد ، مدیریت و علوم سیاسی ارتباط داشته باشد و با هر یك از آن‌ها در مطالعات میان رشته‌ای مشاركت نماید. به عبارت دیگر این رشته به بررسی و تبیین اصول و موازین مربوط به تنظیم روابط دولت و دستگاه‌های دولتی با اشخاص حقیقی و حقوق ی در جامعه و نیز سایر دستگاه‌های دولتی است ، می‌پردازد.حقوق خصوصی

 

 

حقوق خصوصی از قدیمی‌ترین رشته‌های دانش حقوق و اساس بسیاری از رشته‌هایی است كه در سال‌های اخیر به دلیل توسعه این دانش در نظام آموزشی رسمی كشور به عنوان رشته مستقل تدریس می‌شود ، در واقع موضوع حقوق داخلی در تقسیم‌بندی كلی سنتی به دو حوزه حقوق خصوصی و حقوق ‌عمومی تقسیم می‌شود.

 

بر پایه این تقسیم‌بندی كلیه رشته‌های مرتبط با حقوق داخل كشور در یكی از دو گروه فوق قرار می‌گیرند ، بنا براین حقوق خصوصی در معنای عام شامل كلیه‌ی رشته‌هایی است كه قواعدحقوق ی مورد بحث در آن‌ها روابط اشخاص جامعه با یكدیگر را تنظیم می‌كند و حقوق ‌عمومی تنظیم كننده روابط متقابل اشخاص و دولت‌ها با یكدیگر است. در حال حاضر موضوعات مورد بحث در رشته حقوق خصوصی دانشگاه‌های كشور به طور كلی به دو حوزه‌ی حقوق مدنی و حقوق تجارت مربوط هستند هر چند واحدهای درسی دیگری نیز در این رشته تدریس می‌شود ولی تاكید اصلی بر آموزش حقوق مدنی و حقوق تجارت در سطوح پیشرفته و تطبیقی است.

حقوق جزا و جرم شناسی

 

 

حقوق جزا و جرم‌شناسی در مفهوم مدرن (امروزی) كه به عنوان رشته‌ای نظام‌مند و دارای اصول و قواعد كلی ناظر بر جنبه‌های ماهوی و شكلی مستقل از هم می‌باشد ، عمری حدود دو قرن دارد. این رشته از حقوق كه از شاخه‌های اصلی حقوق عمومی محسوب می‌شود خود دارای رشته‌های مختلف می‌باشد كه عمدتا شامل علوم جنایی تجربی از یك سو و علوم جنایی تحلیلی ـ تفسیری از سوی دیگر می‌شود. تحول روز افزون حقوق جزا و علم جرم‌شناسی در جوامع مختلف باعث ایجاد گونه‌های مختلفی از این شاخه از حقوق شده است كه در گذشته سابقه‌ای نداشته است. ظهور علوم جنایی تجربی (از جمله علوم جرم‌یابی ، جرم‌شناسی وكیفر‌شناسی و..) نشانگر تخصصی شدن حقوق جزا است كه بی‌تردید مرتبط با تحولات حاكم بر جامعه ، صنعت ، اقتصاد و ... است. با این حال آن چه در میان گونه‌های متنوع علوم‌جنایی اهمیت ویژه دارد حقوق جزا در مفهوم خاص خود و علم جرم شناسی است.

 

حقوق جزا به دو بخش عمده حقوق جزای ماهوی و شكلی تقسیم می‌شود. رشته‌های حقوق جزای عمومی و اختصاصی زیر مجموعه‌ی حقوق جزای ماهوی‌اند كه در ذیل به تعریف و تبیین اجمالی آن‌ها و سایر رشته‌های مرتبط می‌پردازیم :

 

حقوق جزای عمومی علمی است كه به مطالعه‌ی قواعد كلی و مشترك جرایم و مجازات ‌ها می پردازد.

 

حقوق جزای اختصاصی شعبه‌ای از حقوق جزا ماهوی است كه به مطالعه‌ی جرایم به طور خاص و شرایط اختصاصی حاكم بر آن‌ها و مجازات ‌هایی كه ممكن است مورد حكم واقع شوند.

 

حقوق جزای شكلی (آیین دادرسی كیفری) : آیین دادرسی كیفری كه در فاصله‌ی بین وقوع جرم و صدور حكم مجازات اهمیت می‌یابد مجموعه قوانین و مقرراتی است كه برای كشف جرم ، ‌تعقیب متهمان و تحقیق از آنان ، تعیین مراجع صلاحیت‌دار ، ‌شیوه‌های اعتراض به آراء و نیز بیان تكالیف مسوولان قضایی و انتظامی در طول رسیدگی به دعوا ی كیفری و اجرای احكام از یك سو و حقوق آزادی‌های متهمان از سوی دیگر ، ‌وضع و تدوین شده است.

 

جرم‌شناسی ، علمی است كه به مطالعه‌ی علمی و روشمند پدیده‌ی مجرمانه می‌پردازد.

 

كاربرد حقوق جزا و جرم شناسی : امروزه با فنی و تكنیكی شدن مرتكبان جرم و پیچیدگی‌های برخی از جرایم ارتكابی كه طبیعتاً با فنی شدن جوامع در ارتباط است شاهد تخصصی شدن سیستم عدالت كیفری هستیم. تشكیل و تاسیس دادسراها و دادگاه ‌های ویژه رسیدگی به جرایم در كشور ما ، مانند مجتمع قضایی ویژه جرایم اقتصادی (كه به تعقیب و محاكمه مجرمان اقتصادی می‌پردازد‌) دادگاه كیفری استان (كه به جرایم سنگین و شدیدی از جمله قتل عمد رسیدگی می‌كند) و دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اطفال بزهكار و ... نشانگر اهمیت تخصص در رسیدگی‌های كیفری است ، از سوی دیگر امروز شاهد تخصصی شدن وكالت در دعاوی كیفری هستیم ، ‌در برخی از كشورها از جمله آمریكا ورود به محاكم جنایی به عنوان وكیل تخصص ویژه جزایی می‌طلبد برای نمونه وكلایی حق وكالت در جرایمی مانند قتل عمدی و جرایم سیاسی و مطبوعاتی را دارند كه در رشته حقوق جزا و جرم شناسی تحصیل كرده و یا این كه دارای پروانه مخصوص وكالت در این حوزه‌ها باشند ، امری كه متاسفانه در كشور ایران خیلی به آن توجه نشده است با این حال وكلایی كه در كشور ما به طور تخصصی در حوزه قتل عمد و سایر حوزه‌ها فعالیت می‌كنند بسیار موفق تر از سایر وكلایی هستند كه كاملا عمومی عمل می‌كنند

حقوق بین الملل

 

رشته‌ی حقوق بین‌الملل یكی از گرایش‌های رشته‌ی حقوق در دوره‌ی كارشناسی ارشد است كه با رشته‌ی روابط بین الملل كه یكی از شاخه‌های رشته‌ی علوم سیاسی در دوره‌ی كارشناسی ارشد می‌باشد ، متفاوت است.

 

این رشته به حقوق و به عبارت دیگر مجموعه اصول ، موازین یا قواعد و مقرراتی می‌پردازد كه بر روابط اختصاصی جامعه‌ی بین‌المللی و به ویژه تابعان فعال حقوق بین‌الملل یعنی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف صلح و امنیت ، حقوق ی ، اقتصادی ، فرهنگی ،‌فنی... حاكم است. پویایی این رشته به دلیل پیدایش روز افزون زمینه‌های جدید در جامعه‌ی بین‌المللی معاصر ، بر جذابیت این رشته می‌افزاید و علاقه‌مندان این رشته هر روزه می‌توانند اطلاعات وسیع و نه چندان عمومی درباره‌ی موضوعات این رشته ، از طریق رسانه‌های جمعی نظیر مطبوعات ، رادیو ، تلویزیون و همچنین از طریق اینترنت كسب نمایند ( از جمله اطلاعاتی درباره‌ی سازمان ملل متحد و كارگزاری‌های تخصصی آن نظیر یونسكو و یونیسف ، انعقاد معاهدات ، موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های بین المللی بین كشورها در حوزه های مختلف ، تشكیل سازمان های بین المللی جدید ، بحث های مربوط به صلح و امنیت ، انرژی هسته ای و سازمان بین المللی انرژی اتمی ،‌جنگ های داخلی و بین المللی از جمله بحث عراق ، افغانستان و مسئله ی فلسطین و...) علاقه مندان به این رشته‌ی جالب و متنوع علاوه بر این كه باید قدرت حفظ ،‌ درك و تحلیلل خوبی داشته باشند ، به یكی از زبان های بین المللی (انگلیسی یا فرانسه) تسلط داشته باشند یا حداقل به یادگیری آن علاقمند باشند ، ‌بدان جهت كه بسیاری از منابع این رشته به روز و به این دو زبان بوده و استفاده‌ی به موقع ، ‌موثر و مفید آن‌ها مستلزم آشنایی و تسلط به یكی از این زبان است.

 

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به طور خاص در وزارت امور خارجه و كلاً دفاتر امور بین‌الملل تمامی وزارتخانه‌ها و ادارات مشغول به كار شوند و علاوه بر آن زمینه انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در این رشته به مراكز مختلف و تدریس آن در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی موجود است.

حقوق بشـــــــــر

 

حقوق بشر رشته‌ای میان رشته‌ای و نوپا محسوب می‌گردد كه به بحث درباره حقوق مختلفی كه انسان در حوزه‌های مختلف از جمله مدنی و سیاسی (مثل حق حیات ، حق آزادی عقیده) و اقتصادی و اجتماعی (مثل حق كار ، حق آموزش ، حق تامین اجتماعی) می‌پردازد. برای اولین بار دانشگاه شهید بهشتی در سال 1380 اقدام به برگزاری آن نمود و اكنون دانشگاه‌های تهران ، علامه طباطبایی و مفید قم نیز در این رشته دانشجو می‌پذیرند. ویژگی میان رشته‌ای بودن آن سبب می‌گردد كه به حقوق بشر صرفا از منظر حقوق ی نگریسته نشود و رویكردهای جامعه شناختی ، فلسفی ، فرهنگی ، سیاسی و ... نیز مورد توجه قرار گیرند و بین‌المللی بودن آن نیز از ویژگی‌های دیگر این رشته می‌باشد كه به دلیل جهان شمول بودن ، اعتباری بین‌المللی یافته است.

 

علاقه‌مندان این رشته علاوه بر تدریس در دانشگاه‌ها و مراكز مختلف آموزشی به انجام امور پژوهشی در مراكز تحقیاتی و به ویژه مركز پژوهش‌های مجلس ، مركز پژوهش‌های نهاد ریاست‌جمهوری ، مركز توسعه قضایی قوه‌‌ قضاییه و وزارت امور خارجه بپردازند. علاوه بر این، مطالعه این رشته اثرات قابل توجهی بر كار افرادی دارد كه قصد دارند در حرفه وكالت یا قضاوت وارد شوند و به طور كلی بر دیدگاه افراد در زندگی شخصی آن‌ها تاثیرات مثبتی بر جای می‌گذارد .

حقوق مالکیت فکری

 

 

اموال فكری یا معنوی به اموالی اطلاق می‌شود كه فاقد جنبه‌ی فیزیكی و غیر قابل مشاهده هستند و منشا آن فعالیت فكری و ذهنی انسان است ،‌ گرچه اموال فكری به ویژه شاخه ادبی و هنری آن از سالیان دور مطرح بودند و به صورت ضعیف نظام‌های حقوق ی از آن حمایت می‌كردند. انقلاب صنعتی سبب توسعه مصادیق این اموال در بخش صنعتی و تجاری شد و حمایت از آن‌ها شكل جدی تری به خود گرفت ، به گونه‌ای كه ایجاد نظام بین‌المللی حمایت از مالكیت‌های فكری برای كشورها به عنوان یك اولویت حقوق ی مطرح شد. كنوانسیون بین‌المللی پاریس و برن نشات گرفته از همین ضرورت و تلاش‌های چند جانبه‌ی بین‌المللی هستند. اهمیت حمایت از مالكیت‌های فكری در نظام‌اقتصادی و تجاری آزاد بین‌المللی به اندازه‌ای است كه اكنون یكی از پیش شرط‌های الحاق به سازمان جهانی تجارت (WTO ) پذیرش توافق‌نامه‌ای بین‌المللی در رابطه با حمایت از مالكیت‌های فكری است كه « توافق‌نامه‌ی جنبه‌های تجاری حقوقمالكیت فكری » (TRIPS) نامیده می‌شود.

 

مباحث مطرح در رشته‌ی حقوق مالكیت‌های فكری در تقسیم‌بندی كلی به دو حوزه‌ی : 1ـ حقوق اموال فكری ، ادبی و هنری 2ـ حقوق اموال فكری صنعتی تقسیم می‌شود. در حوزه‌ی یكم شرایط حمایت و ضمانت اجراهای نقض حقوق پدید‌آورندگان آثار ادبی و هنری مورد بحث واقع می‌شود و حوزه‌ی دوم به بحث از شرایط حمایت و ضمانت اجراهای نقض حقوق اشخاص بر اختراع ، علامت تجاری ، طرح صنعتی‌، نشانه‌های جغرافیایی ،‌ طرح ساخت مدارهای یكپارچه‌ی الكترونیكی ، نمونه اشیا مصرفی ، نام تجاری و سایر مصادیق اموال فكری ،‌ صنعتی و تجاری می‌پردازد.

حقوق خانواده(معارف اسلامی و حقوق )

 

 

حقوق خانواده به عنوان یكی از گرایش‌های جدید حقوق است كه با بررسی منابع و سرفصل‌های آزمون به خوبی می‌توان دریافت این گرایش به طور اختصاصی ابعاد حقوق ی و مسائل مربوط به خانواده را مورد بررسی قرار می‌دهد. از نكات بارزی كه می‌توان در مورد این گرایش گفت این است كه فارغ‌التحصیلان رشته‌‌ی فقه و مبانی حقوق كه مایل به ادامه تحصیل در رشتهحقوق باشند از شانس بیش‌تری نسبت به سایر گرایش‌ها برخوردارند.

 

 

حقوق محیط زیست

 

 

انقلاب صنعتی در قرن 17 وکشف نفت در قرن 18 تحولات عظیمی را در زندگی بشر به همراه داشت با تحول روابط و پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی به ویژه در سطح جوامع صنعتی تأثیر بیشتر این فعالیت‌ها بر جنبه‌های زیست محیطی فعالیت‌های تولیدی و حقوق مصرف كننده مشهودتر گردید و مقتضای این تحولات چنین می‌نمود که حقوق نیز همگام با نیازهای بشری به تنظیم این روابط بپردازد. در رویکرد پست مدرن دنیای امروز ، كه از ویژگی‌های آن مخالفت با رشد اقتصادی به بهانه‌ی تخریب محیط زیست است همواره یکی از مسائل و دغدغه‌ها این بوده که آیا پیشرفت صنعت و پیدایش تکنولوژی ، رفاه عمومی را به همراه خواهد داشت یا نه؟

در پاسخ به این پرسش ، بین اقتصاددانان و طرفداران محیط زیست اختلاف نظر فاحشی وجود داشت ؛

از نظر اقتصاددانان ، پیشرفت صنعت و تکنولوژی ، رفاه عمومی را به همراه خواهد داشت ، در حالی که طرفداران محیط زیست بر این باور بوده‌اند ، که رفاه عمومی همراه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی ، بدون توجه به محیط زیست محقق نخواهد شد. در واقع می‌توان گفت ، برای اولین بار در کنوانسیون 1972 استکهلم بود که "حق بر محیط زیست سالم" به عنوان یکی از حقوقمسلم بشر شناخته شد. به تدریج گرایش مهمی تحت عنوان "حقوق محیط زیست"در مباحث حقوق ی مطرح شد. امروزه ما شاهدیم که حقوق محیط زیست در رویکردهای عصر پست مدرن ما جایگاه بسیار مهمی دارد ؛ امروزه مسأله‌ی محیط زیست تبدیل به یک مسأله‌ی جهانی شده است. به عنوان مثال ، تقریباً در اکثر وب سایت‌هایی که متعلق به ارگان‌های تجاری و صنعتی است ، یک لینک هم به خطمشی‌های زیست محیطی آن سازمان مربوط می‌شود و به نظر ما ایران هم نباید از این حرکت جهانی غافل بماند.

 

حقوق تجارت بین الملل

 

 

با رشد امكانات ارتباطی بین جوامع مختلف ، روابط بازرگانی از مرزهای كشورها فراتر رفته و جنبه‌ی بین‌المللی پیدا كرده‌ است. در روابط بازرگانی بین‌المللی به دلیل دخالت عنصر خارجی ، قواعد حاكم بر رابطه و نظام حقوق ی حل و فصل اختلافات ناشی از آن ، با روابط تجاری داخلی تفاوت پیدا می‌كند. حقوق تجارت بین‌الملل از قواعدی بحث می‌كند كه بر روابط تجاری فرامرزی و شیوه‌ی حل و فصل اختلافات ناشی از آن حاكم است. در تقسیم‌بندی كلی مباحث مطرح در این رشته به سه حوزه‌ی : 1ـ قرارداد های تجاری بین المللی 2ـ داوری تجاری بین‌المللی 3ـ ورشكستگی بین‌المللی قابل تقسیم‌بندی است.:: مرتبط با: حقوق ,
:: برچسب‌ها: معرفی گرایش های مختلف حقوق , معرفی گرایش های کارشناسی ارشد حقوق , معرفی گرایش های حقوق , حقوق خصوصی , جزا و جرم شناسی , مالکیت فکری ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Viagra prices چهارشنبه 1397/02/5 08:30 ق.ظ

Really tons of amazing advice.
buy viagra 100mg prices for viagra find viagra online generic viagra uk pharmacy generic pharmacy online uk online viagra buy generic viagra uk buy soft viagra buy tadalafil rx pharmacy viagra
Cialis pills شنبه 1397/01/18 05:45 ب.ظ

You mentioned this wonderfully.
cialis generic availability ou trouver cialis sur le net safe dosage for cialis prix de cialis we use it 50 mg cialis dose cialis flussig no prescription cialis cheap discount cialis cialis name brand cheap cialis super acti
Cialis 20 mg پنجشنبه 1397/01/2 05:43 ب.ظ

You said it adequately..
price cialis wal mart pharmacy cialis pills miglior cialis generico we choice cialis pfizer india dosagem ideal cialis cialis 5 mg para diabeticos achat cialis en suisse only now cialis for sale in us usa cialis online 200 cialis coupon
Aileen جمعه 1396/09/17 05:54 ب.ظ
Hello, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing
facts, that's truly fine, keep up writing.
Can you grow taller with exercise? دوشنبه 1396/05/16 07:54 ب.ظ
Hello! I just want to give you a huge thumbs up for your
great information you have got right here on this post. I will be coming back to
your blog for more soon.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
توضیحات وبلاگ؛ با سلام به دوستان عزیز. این وبلاگ در زمینه های مختلف فعالیت می کند، از زمینه هایی که در وبلاگ بیشتر به آنها می پردازیم می توان به بخش حقوق، بازی و معرفی کتاب ها اشاره کرد که از این پس فعالیت بیشتری در این 3 زمینه خواهیم داشت.
در مورد تبادل لینک فقط دوستانی که وبلاگ هایی در زمینه های مطرح شده بعلاوه وبلاگ هایی که به هر نحو موضوعاتشان با موضوعات وبلاگ تناسب دارد، می توانند با وبلاگ ما تبادل لینک کنند. از پذیرش وبلاگ های متنفرقه واقعاً معذوریم.
در وبلاگ قسمت جدیدی تحت نام پست ثابت و تبلیغات به وجود خواهد آمد که دوستان می توانند اگر می خواهند وبلاگ و وب سایت خود را معرفی کنند، لینکشان را برایمان برفستند تا ما لینک آنها را در پست ثابت قرار دهیم. توجه کنید این پست ها ماهیانه هستند و اولین هفته هر ماه تغییر خواهند کرد. پس اگر می خواهید حقی از شما ضایع نشود بهترین کار این است که در اخرین هفته از ماه برای ما لینک بفرستید تا ما هم بتوانیم لینک شما را برای 4 تا 5 هفته به نمایش بگذاریم. تعرفه لینک ها فعلاً 10 هزار تومان برای هر یک ماه است. دوستانی که می خواهند لینک در پست ثابت داشته باشند پیام بدهند تا شماره کارت برایشان ارسال شود. حتماً ایمیل خود را قرار دهید.


مدیر وب سایت : Reza Mirzaei
تمام حقوق این وب سایت متعلق به جهان در دستانت می باشد   |   طراحی قالب : تم دیزاینر